
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 1 |
Stock: 71
Distributors
pcbx
Unit Price$2.87256
Ext.Price$2.87256
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.87256 | $2.87256 |
| 10 | $2.44083 | $24.40830 |
| 25 | $2.29898 | $57.47450 |
| 50 | $2.16538 | $108.26900 |
| 100 | $2.03954 | $203.95400 |
| 300 | $1.92103 | $576.30900 |
| 500 | $1.83131 | $915.65500 |
| 1000 | $1.74577 | $1745.77000 |
